Gareno

Každý web může obsahovat jak dokonalé, tak i pochybné nabídky. A proto tu platí, že je třeba obezřetnost a prověřování. Z čehož náš web vychází vždy vítězně.

Thursday, 23 May 2024

Život zvířat bez nohou

Snad jako první se nám vybaví hadi. Ač nemají nohy, přesto se vždy dostanou tam, kam potřebují. U plazů to jsou šupiny, které jim pomáhají v orientaci. Na které vyvíjejí tlak svaly a přitlačují je k zemi. Což jim umožní pohyb. A protože nemají ani uši, jsou jim navigací zemní vibrace. Tito živočichové nedokáží regulovat svoji tělesnou teplotu, jsou závislí na prostředí, ve kterém se vyskytují. Hadi jsou zařazeni mezi studenokrevný typ. Stejně tak ještěrky, kterých existuje vícero druhů. Mezi ty nejznámější patří jak ještěrky pomalé, tak červivé. Které bývají označovány, vzhledem k velikosti očí, jako slepé.

Ani ryby nemají nohy

V Evropě je nejvíce rozšířená ještěrka iberská. Podobnost mezi těmito plazy lze rozlišit několika odlišnostmi. Beznohý ještěr má oční víčka, kterými mrká, zatímco had oči nemá. Stejně tak nemá uši oproti ještěrkám, které slyší otvorem v hlavě. Zato velká výhoda je na straně hadů vzhledem k velikosti rozevřených čelistí, která jim umožňuje ulovit i dostatečně velkou kořist. Na ještěry tak zbydou jenom menší živočichové a hmyz. Samostatnou skupinou beznohých zvířat tvoří ploutvonožci. Kteří, jak už označení napovídá mají namísto nohou ploutve. Tito savci žijí převážně ve vodě, ale pohybovat se umí i po pevnině.

Ukryté ještěrky

Snad nejlépe si dovedou poradit s přechodem tuleni. Kdy pomocí předních ploutví se vytahují z vody bez jakýkoliv problémů. Sice se na souši pohybují spíše jako housenky a častěji jsou spatřeni ve vodě. Zato lachtani a mroži, otáčením zadních ploutví, se po pevnině pohybují plynule. Rovněž ryby – vodní živočichové, ve většině nohy nemají. Na malé výjimky, které teprve nedávno přinesly nové studie. Které potvrzují, že u některých druhů jsou zakrnělé končetiny. Ryby, vybavené ploutvemi, kterými manévrují prostorem, žijí výhradně ve vodě. Pomocí štětinek se po zemi pohybují plaziví živočichové. Nejčastěji to lze vypozorovat u červů. Stejně tak u měkkýšů, kterých je na celém světě více než sto tisíc druhů. Mezi které patří šneci, ústřice, mlži, slávky, sépie či chobotnice. Mnozí z nich jsou chráněni tvrdou obrannou schránkou. Bez nohou se rovněž pohybují žížaly. Ty navíc nemají ani kosti a ani oči.

Share your comment :